Primera B (Xile)

De WikiLingua.net

Primera B de Xile
Temporado o torneo actual Torneig 2008 (Primera B Xile)
Esport Futbol
Fundació 1952
Nombre d'equips 12
País Bandera de Chile Xile
Continent CONMEBOL
Soci de TV CDF
Lloc web oficial ANFP.cl

La Primera B del futbol xilè, o oficialment, Campionat Nacional – BancoEstado – de Primera B de l'Associació Nacional de Futbol Professional, és la segona divisió del futbol professional a Xile, per sota la Primera. És organitzada per l'Associació Nacional de Futbol Professional (ANFP), pertanyent a la Federació de Futbol de Xile.

Taula de continguts

[editar] Equips participants 2008

Nom Ciutat Fundació Estadi Capacitat Director tècnic
Esports Copiapó Copiapó 9 de març de 1999 Luis Valenzuela Hermosilla 15.000 Nelson Cossio
Coquimbo Unit Coquimbo 15 d'agost de 1957 La Pampilla 18.000 Víctor Milanese Comisso
Curicó Unit Curicó 26 de febrer de 1973 La Granja 6.000 Luis Marcoleta
Fernández Vial Concepció 15 de juny de 1903 Municipal de Concepció 35.000 Carlos González
Municipal Iquique Iquique 21 de maig de 1978 Terra de Campions 8.500 José Sulantay
Lota Schwager Coronel 10 de maig de 1966 Municipal Federico Schwager 7.000 Jaime Nova
Deportis Port Montt Port Montt 6 de maig de 1983 Chinquihue 10.300 Jaime Vora
San Luis Quillota 8 de desembre de 1919 Municipal Lucio Fariña Fernández 7.500 Leonardo Vinés
San Marcs d'Arica Arica 14 de febrer de 1978 Carlos Dittborn 17.780 Orlando Mondaca
Santiago Wanderers Valparaiso 15 d'agost de 1892 Regional Chiledeportes 18.500 Jorge Aravena
Unió La Calera La Calera 26 de gener de 1954 Municipal Nicolás Chahuán 15.000 Jorge Socías
Unió San Felipe San Felipe 16 d'octubre de 1956 Municipal de San Felipe 13.160 Hèctor Roco

[editar] Sistema de campionat

Durant l'any 2008, la Primera B xilena compte amb un nombre parell d'equips, a diferència del 2007.

Els dotze equips lluiten per un dels dos contingents automàtics a la Primera Divisió i altres dos accessos a la Liguilla de Promoció de la següent manera:

  • Els dotze equips jugaran tots contra tots en dues rodes, és a dir, en partits d'anada i volta Les primeres 22 dates correspondran al Torneig d'Obertura i les restants al Torneig de Clausura.
  • Al terme del campionat, l'equip que quedi en 1° lloc al final de les 44 dates obtindrà un accés directe a la Primera Divisió i es titularà com Campió Nacional de Futbol Professional De l'Ascens, a més d'adjudicar-se la Copa BancoEstado.
  • Els guanyadors dels dos tornejos curts es classificaran per a jugar una final per a definir el segon accés directe a Primera A.
  • El perdedor d'aquesta final, més l'equip que resultés segon en la taula anual es classificaran per a la Liguilla de Promoció 2008, que atorgarà dos contingents a la Primera A.

[editar] Descens a Tercera Divisió

  • Descendeix a Tercera Divisió, l'equip que acabi en l'últim lloc al cap de les dues rodes del campionat Obertura i Clausura. En cas d'igualtat de puntaje entre dues o més equips els criteris de desempate són: quantitat de partits guanyats, diferència de gol, quantitat de gols marcats, gols marcats com visita i de continuar la igualtat, per sorteig.

Durant 2007, va descendir a Tercera Divisió el club Esportiu Temuco.

[editar] Història

Els primers passos d'aquest campionat es van donar a Santiago entre 1937 i 1942 quan es va jugar la "Seriï B". A l'any següent, es va instaurar la Divisió d'Honor Amateur (DIVHA) el campió del qual en 1945, Iberia, va obtenir un contingent en la màxima categoria. Recién en 1952, apareix el "Ascens" o "Segona Divisió" amb el sistema ascens/descens en relació a la sèrie d'Honor Fins a Ara.

[editar] Campions

[editar] Divisió d'Honor (1936-1949)

Any Campió
1936 Universitat de Xile
1937 Universitat de Xile
1943 Maestranza Central
1944 Club Bernardo O'Higgins
1945 Iberia
1947 Ferroviaris
1948 Ferroviaris
1949 Ferroviaris

[editar] Segona Divisió (1952-Actualitat)

Any Campió Subcampeón
1952 Palestí Rangers
1953 Thomas Bati Amèrica
1954 O'Higgins Braden Amèrica
1955 San Luis Unió La Calera
1956 Universitat Catòlica Esports La Serena
1957 Esports La Serena Santiago Morning
1958 San Luis Santiago Morning
1959 Santiago Morning Green Cross
1960 Green Cross Esports La Serena
1961 Unió La Calera Unió San Felipe
1962 Coquimbo Unit San Antonio Unit
1963 Green Cross Trasandino
1964 O'Higgins Badminton
1965 Ferrobádminton Huachipato
1966 Huachipato Coquimbo Unit
1967 Deportis Concepció Lota Schwager
1968 Antofagasta Portuari San Luis
1969 Lota Schwager Ñublense
1970 Unió San Felipe Iberia
1971 Naval Ñublense
1972 Palestí Ferroviaris
1973 Deportis Aviació Ñublense
1974 Santiago Morning Everton
1975 Universitat Catòlica Esports Ovalle
1976 Ñublense O'Higgins
1977 Coquimbo Unit Rangers
1978 Santiago Wanderers Naval
1979 Esports Iquique Magallanes
1980 San Luis Ñublense
1981 Esports Arica Santiago Morning
1982 Fernández Vial Everton
1983 Cobresal San Luis
1984 Unió La Calera Deportis Concepció
1985 Trasandino Fernández Vial
1986 Lota Schwager O'Higgins
1987 Esports La Serena Esports Valdivia
1988 Rangers Unió San Felipe
1989 Universitat de Xile Palestí
1990 Provincial Osorno Coquimbo Unit
1991 Esports Temuco Huachipato
1992 Provincial Osorno Esports Iquique
1993 Rangers Cobresal
1994 Deportis Concepció Huachipato
1995 Santiago Wanderers Audax Italià
1996 Esports La Serena Deportis Port Montt
1997-A Rangers Everton
1997-C Esports Iquique Everton
1998 Cobresal O'Higgins
1999 Unió Espanyola Santiago Wanderers
2000 Unió San Felipe Rangers
2001 Esports Temuco Cobresal
2002 Deportis Port Montt Universitat de Concepció
2003 Everton Esports La Serena
2004 Esports Melipilla Deportis Concepció
2005 Santiago Morning Esports Antofagasta
2006 Esports Melipilla Ñublense
2007 Provincial Osorno Rangers
2008-A Detall
2008-C Detall

[editar] Descensos

[editar] Equips descendits a Tercera Divisió des de 1987

Any Descendits
1987 Unió Santa Creu; Quintero Unit
1988 Malleco Unit
1989 Unió La Calera
1990 General Velásquez; Esports Valdivia
1991 Cobreandino; Linares Unit
1992 Iberia
1993 Magallanes
1994 Lota Schwager
1995 Unió La Calera
1996 Colchagua
1997 Unió Santa Creu
1998 Regional Atacama
1999 Colchagua
2000 Ñublense
2001 Linares Unit
2002 Esports Iquique
2005 Esports Arica; Ovalle; Naval
2006 Magallanes
2007 Esportiu Temuco
2008 En Desarollo

[editar] Enllaços externs

En altres idiomes